Боррель також наголосив, що "критичний погляд на минуле має важливе значення для здорового розвитку та прогресу суспільства".
"Придушення свобод зрештою послабить тих, хто займається такою діяльністю", – заявив представник Євросоюзу.
Засудив заборону "Меморіалу" і державний секретар США Ентоні Блінкен, заяву якого опублікував 28 грудня Державний департамент.
"Сполучені Штати засуджують сьогоднішнє рішення Верховного суду Росії про примусове закриття "Міжнародного меморіалу", однієї з найстаріших та найшанованіших наукових і правозахисних організацій у Росії. Протягом трьох десятиліть дослідники міжнародного "Меморіалу" невпинно працювали над відновленням імен та історій мільйонів жертв радянських репресій, просуваючи історичну справедливість", – ідеться в документі.
Держсекретар США зазначив, що "Меморіал" заборонили на тлі "стрімкого скорочення простору для незалежного громадянського суспільства, ЗМІ та демократичних активістів у Росії".
"Ми солідарні з тими, хто зазнав репресій за здійснення своїх прав на свободу вираження думок. [...] Народ Росії і пам'ять мільйонів людей, які постраждали від репресій радянської епохи, заслуговують на краще", – підкреслив Блінкен.
28 грудня Верховний суд РФ ухвалив рішення про ліквідацію правозахисної організації "Міжнародний меморіал".
Контекст:
Міжнародне історико-просвітницьке та правозахисне товариство "Меморіал" займається збереженням пам'яті про політичні репресії у СРСР у XX столітті. Одним із його засновників був радянський дисидент, лауреат Нобелівської премії Андрій Сахаров.
2016-го "Меморіал" було занесено в реєстр "іноагентів". У російському міністерстві юстиції заявляли, що організація відповідає критеріям "іноземного агента", оскільки отримує іноземне фінансування та бере участь у політичній діяльності в Росії. Після цього "Меморіал" неодноразово штрафували, обвинувачуючи в незазначенні в матеріалах статусу "іноагента".
11 листопада 2021 року стало відомо про вимогу Генпрокуратури ліквідувати "Меморіал" та його структурні підрозділи, зокрема правозахисний центр. Відомство обвинуватило організацію в систематичному порушенні законодавства про "іноземних агентів" і подало відповідний позов.
Однією з підстав для ліквідації правозахисного центру прокуратура назвала "виправдання екстремізму і тероризму", повідомили в "Меморіалі" 12 листопада. Правозахисники зазначають, що йдеться про список політв'язнів, який веде "Меморіал", – серед них є учасники організацій "Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі", "Табліги Джамаат", "Ат-Такфір Валь Хіджра", а також "Артпідготовка" та "Свідки Єгови", яких у РФ визнано терористичними й/чи екстремістськими.
Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/worldnews/u-ssha-ta-jevrosojuzi-zasudili-zaboronu-rosijskoju-vladoju-pravozahisnoji-organizatsiji-memorial-1588553.html
Немає коментарів:
Дописати коментар