Центр створено на виконання рішення РНБО від 2 червня 2021 року “Про деякі питання активізації процесу мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях”. Це держпідприємство з підпорядкуванням Мінреінтеграції. Центр зареєстровано 23 листопада 2021 року.
Засадничо, у Центра два основних завдання: документування та діалог. По-перше, ми маємо документувати порушення прав внаслідок російської агресії. Документування та моніторинг — це шлях для відновлення справедливості. Росія, як агресор, має нести відповідальність, в тому числі фінансову. По-друге, Центр має стати платформою для діалогу та медіації всередині країни. Діалог — це шлях для відновлення довіри.
Отже, документування — це справедливість, діалог — це довіра. Документування — це для агресора. Діалог — це для наших людей.
Але Ваш Центр буде не першим, що документує порушення та збитки від російської агресії...
Ви праві, декілька державних структур та громадських організацій вже займаються документуванням. Але завдання нашого Центру в тому, щоб централізувати та впорядкувати процес документування, зробити його повним, системним та якісним. Саме така ідея закладалась у відповідному рішенні РНБО. 2 грудня 2021 року Уряд затвердив порядок використання коштів щодо створення реєстрів і системи моніторингу порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях України, що дає змогу Центру негайно розпочати роботу.
В чому буде особливість Центру як діалогового майданчика? З огляду на те, що багато громадських організацій претендують на роль таких майданчиків.
Це вперше, коли держава відкриває таку платформу для діалогу, в тому числі на дуже чутливі теми. Робитимемо ставку на професійність. Будемо готувати та використовувати фахівців в подоланні конфліктів та медіації. Бо, відновлення довіри через діалог та пошук компромісу — це теж потребує спеціальних знань та навичок. Тільки через діалог можна прийти до довіри, а від довіри — до миру.
Окрім професійного підходу, ми робитимемо ставку на міжнародні ресурси та досвід. Тобто, Центр буде активно залучати міжнародних партнерів та донорів до роботи з розбудови миру.
У чому полягають довгострокові цілі діяльності Центру?
Розбудова миру в Україні. Але розбудова миру — це не просто припинення війни та повернення наших територій. Це подолання наслідків війни та недопущення її повторення. Розбудова миру — це складний та довгий процес. Зараз війна триває. Але починати розбудовувати мир ми можемо починати вже зараз.
Коли буде мир в Україні?
Ми з вами не можемо сказати коли припиниться війна. Але ми можемо готувати умови для миру. Тут і зараз. І тоді, можливо, мир настане скоріше.
Немає коментарів:
Дописати коментар