Затримання відбулося 6 січня. Ексголові КНБ інкримінують ст. 175 ч. 1 Кримінального кодексу Республіки Казахстан (державна зрада). джерело
Масімова відправили до слідчого ізолятора. КНБ повідомив, що в межах цієї справи також затримали й інших осіб, але імен не назвав.
Як зазначає "Русская служба BBC", свій пост Масімов втратив у розпал протестів і масових заворушень, які виникли в Алмати. У ніч на 6 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підписав указ про призначення новим головою КНБ Єрмека Сагімбаєва.
56-річний Масімов багато років входив у керівництво країни за попереднього президента Нурсултана Назарбаєва. Він двічі ставав прем'єр-міністром – спочатку у 2007–2012 роках, а потім у 2014–2016 роках. У проміжку між прем'єрством він керував Адміністрацією президента Казахстану.
Комітет нацбезпеки Казахстану Масімов очолив у вересні 2016 року. Він генерал-лейтенант національної безпеки.
Контекст:
Мітинги в Казахстані почалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату із протестом проти підвищення цін на автомобільний газ. Надалі протести розпочалися і в інших містах, зокрема Уральську, Атирау, Актобе, Алмати, Нур-Султані.
4 січня протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати протестувальники увірвалися в мерію, після чого там почалася пожежа. Повідомляли також про захоплення аеропорту у місті. Пізніше влада оголосила про його звільнення від протестувальників.
5 січня президент Казахстану Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин і дизель та усунув колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану. Попри це протести в країні тривають.
5 січня по всій території Казахстану ввели режим надзвичайного стану. У країні на тлі акцій протесту вимкнули інтернет.
Увечері 5 січня Токаєв заявив про "терористичну загрозу" в Казахстані та попросив допомоги у країн Організації Договору про колективну безпеку, куди, окрім Казахстану, входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія та Таджикистан. Того самого дня на засіданні ради колективної безпеки ОДКБ було ухвалено рішення скерувати до Казахстану миротворчі сили. Вони вже "розпочали виконання завдань" у цій країні. Усього від ОДКБ до Казахстану скерують 2,5 тис. військових із країн – членів організації, заявив її генсек Станіслав Зась.
Увечері 6 січня казахстанські силовики заявили, що звільнили центр Алмати від протестувальників. ЗМІ повідомляли, що по людях, які стояли на площі, відкрили вогонь, були вбиті та поранені.
У МВС Казахстану 6 січня заявили, що під час протестів було вбито 18 силовиків, також постраждало 748 співробітників органів внутрішніх справ та військовослужбовців Нацгвардії. За даними МВС Казахстану, унаслідок спецоперацій силовиків убили 26 мітингувальників, ще 18 дістали поранення.
Токаєв 7 січня заявив, що дозволив силовикам без попередження стріляти на ураження по протестувальниках.
Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/worldnews/u-kazahstani-zatrimali-kolishnogo-golovu-komitetu-natsbezpeki-1589835.html
Немає коментарів:
Дописати коментар