понеділок, 27 грудня 2021 р.

"Потрібно було вступити до НАТО". Ексглава МЗС РФ Козирєв назвав вигоди від наближення Альянсу до кордонів Росії


 Росії треба не протистояти НАТО, а співпрацювати з Альянсом, заявив 26 грудня в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" колишній міністр закордонних справ РФ Андрій Козирєв.

"Нам потрібно було де-факто давним-давно – і зараз це цілком можливо – вступити до НАТО. Інше питання: як це технічно оформляють? Це не важливо. Наприклад, Японія чи Австралія. Вони не є членами НАТО, але мають договір безпеки зі Сполученими Штатами. І вони фактично те саме, що члени НАТО. На них поширюються всі гарантії. І всі сприймають як частину західних країн. Тобто є багато таких дипломатичних технічних варіантів" ,– підкреслив Козирєв.

За його словами, Росії в питанні відносин із НАТО "треба перестрибнути через стару епоху й усвідомити, нарешті, реальність".  джерело

Він припускає, що нинішнє протистояння Росії із Заходом може закінчиться "так само плачевно, як скінчилося для Радянського Союзу", а протистояння РФ і НАТО "придумане виключно для того, щоб мати зовнішнього ворога за старим радянським звичаєм".

"Це роздмухує пропаганда. НАТО не є ворогом. Ба більше, що ближче НАТО наближатиметься до наших кордонів – ми можемо навіть відмовитися від прикордонників із ними, тому що вони самі беруть на себе всю відповідальність за те, щоб боротися і з наркотрафіком, і з трафіком зброї", – пояснив Козирєв.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, які надає Україна.

Весною 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, причому атака буде "набагато руйнівнішою, ніж будь-яка раніше". Глава Міноборони Олексій Резніков повідомив у інтерв'ю Politico, опублікованому 13 грудня, що поблизу кордону України перебуває приблизно 100 тис. російських військових, які можуть атакувати одразу на кількох фронтах, використовуючи артилерію, танки та авіацію.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі. США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

7 грудня під час онлайн-переговорів із президентом США Джо Байденом президент РФ Володимир Путін заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України й вимагав "надійних, юридично зафіксованих гарантій", що НАТО не розширюватиметься на схід. У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо можливого вступу України до НАТО.

10 грудня Росія вимагає від Північноатлантичного альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг у відповідь на це підкреслив, що право кожного народу вибирати свій шлях залишається фундаментальним для НАТО.

17 грудня МЗС РФ опублікувало проєкти договорів про "гарантії безпеки" між Росією, США та НАТО, які передали 15 грудня помічниці держсекретаря США Карен Донфрід.

Зокрема, у ст. 4 проєкту договору між РФ і США вказано, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від прийому до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Також США повинні пообіцяти, що не створюватимуть на території держав, які раніше входили до СРСР і не є членами НАТО, військові бази, використовувати їхню інфраструктуру для ведення будь-якої військової діяльності та розвивати з ними двосторонню військову співпрацю.

Крім того, проєкт договору між РФ і НАТО уточнює, що РФ та всі учасники НАТО станом на 27 травня 1997 року (тобто не враховують Угорщину, Польщу, Чехію, Болгарію, Латвію, Литву, Румунію, Словаччину, Словенію, Естонію, Албанію, Хорватію, Чорногорію та Північну Македонію) не розміщують своїх збройних сил та озброєння на території всіх інших держав Європи додатково до сил, розміщених на цій території станом на 27 травня 1997 року, крім виняткових випадків.

Путін сказав 21 грудня, що вимоги РФ щодо безпеки – не ультиматум, але Захід повинен дати на них відповідь. 23 грудня він заявив, що в 1990-х роках країни Заходу запевняли Москву, що не розширюватимуть НАТО на схід, але "нахабно обдурили". НАТО ніколи не давав обіцянок не розширюватися, парирував Путіну Столтенберг.

23 грудня на щорічній пресконференції Путін відповів на запитання, чи Росія нападатиме на Україну. За його словами, дії Москви залежатимуть "від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".

Козирєв очолював МЗС РФ у 1990–1996 роках.

Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/worldnews/potribno-bulo-vstupiti-do-nato-eks-glava-mzs-rf-kozirjev-nazvav-vigodi-vid-nablizhennja-aljansu-do-kordoniv-rosiji-1588200.html

Немає коментарів:

Дописати коментар